Sort by

Tess has logged 301 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Baby Dance

The Baby Dance

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
31
Valtari

Valtari

2012
×
Edit this entry  
31
True

True

2004
×
Edit this entry  
31
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Party

The Party

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Date Night

Date Night

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bianca Del Rio's Rolodex of Hate

Bianca Del Rio's Rolodex of Hate

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wanda Sykes: What Happened… Ms. Sykes?

Wanda Sykes: What Happened… Ms. Sykes?

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mask

Mask

1985
×
★★★
Edit this entry  
05
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stella

Stella

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Rose for Emily

A Rose for Emily

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Family Pictures

Family Pictures

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sorrowful Jones

Sorrowful Jones

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
Haven't We Met Before?

Haven't We Met Before?

2013
×
Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Wish

A Simple Wish

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ever After

Ever After

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Agnes Browne

Agnes Browne

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry