gillian has logged 93 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nim's Island

Nim's Island

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dick

Dick

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sisterhood of the Traveling Pants 2

The Sisterhood of the Traveling Pants 2

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What the Health

What the Health

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry