Sort by

Stefan has logged 31 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★★
Edit this entry  
18
Faust

Faust

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Spoils Before Dying

The Spoils Before Dying

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gospel According to Mac

The Gospel According to Mac

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mike Tyson: Undisputed Truth

Mike Tyson: Undisputed Truth

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monsieur Hire

Monsieur Hire

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Four Falls of Buffalo

Four Falls of Buffalo

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Chop Shop

Chop Shop

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
01
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry