Sort by

Gillian has logged 387 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
It's Flashbeagle, Charlie Brown

It's Flashbeagle, Charlie Brown

1984
×
★★
Edit this entry  
24
My Dad's Christmas Date

My Dad's Christmas Date

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bear

The Bear

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
An All Dogs Christmas Carol

An All Dogs Christmas Carol

1998
×
½
Edit this entry  
19
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
October

October

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bulbbul

Bulbbul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry