Sort by

lain has logged 404 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indignation

Indignation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deadpool

Deadpool

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Good Kids

Good Kids

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dear Eleanor

Dear Eleanor

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
See You In Valhalla

See You In Valhalla

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fugitive at 17

Fugitive at 17

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holidays

Holidays

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Being Charlie

Being Charlie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Santa

My Santa

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Say It Isn't So

Say It Isn't So

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Yours, Mine & Ours

Yours, Mine & Ours

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naughty & Nice

Naughty & Nice

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Breakup

Holiday Breakup

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Minions

Minions

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rent

Rent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sister Cities

Sister Cities

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in the Smokies

Christmas in the Smokies

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Very Good Girls

Very Good Girls

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry