Sort by

lain has logged 38 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Freeway

Freeway

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Push

Push

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dear John

Dear John

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bear with Us

Bear with Us

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saved!

Saved!

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
S. Darko

S. Darko

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Country Strong

Country Strong

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Descendants

Descendants

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arthur

Arthur

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Screwed

Screwed

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry