Sort by

lain has logged 211 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christmas with a View

Christmas with a View

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Informant!

The Informant!

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jay and Silent Bob Do Degrassi

Jay and Silent Bob Do Degrassi

2005
×
Read the review Edit this entry  
18
The American Meme

The American Meme

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hope Springs Eternal

Hope Springs Eternal

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ten: Murder Island

Ten: Murder Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Switched for Christmas

Switched for Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tinker Bell and the Pirate Fairy

Tinker Bell and the Pirate Fairy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Secret of the Wings

Secret of the Wings

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tinker Bell and the Lost Treasure

Tinker Bell and the Lost Treasure

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulan II

Mulan II

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry