Sort by

giorge has logged 113 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
22
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Chasing Ice

Chasing Ice

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry