Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
giorge

giorge

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for giorge
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • giorge’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Menu

    The Menu 2022

    ★★★★ Watched 12 Jan 2023

    charred ralph fiennes looks tasty

  • Do Revenge

    Do Revenge 2022

    ½ Watched 14 Oct 2022

    maya hawke could’ve done so much with her nepotism

  • National Theatre Live: Prima Facie

    National Theatre Live: Prima Facie 2022

    ★★★★★ Watched 26 Jul 2022

    easiest 5-star rating

  • Hostel: Part II

    Hostel: Part II 2007

    ★★★ Watched 02 Apr 2022

    the lesbian yearning

  • The Strangers

    The Strangers 2008

    ★★½ Rewatched 30 Mar 2022

    power thruple

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched 20 Mar 2022

    the riddler wants what john kramer has

  • Titane

    Titane 2021

    ★★★★ Watched 19 Mar 2022

    this is actually a coming of age film

  • The Return of the Texas Chainsaw Massacre

    The Return of the Texas Chainsaw Massacre 1995

    ½ Watched 21 Feb 2022

    people giving the new texas chainsaw law ratings clearly haven’t watched this film

  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

    Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990

    ★ Watched 21 Feb 2022

    one star for viggo mortensen

  • Scream

    Scream 2022

    ★★★ Watched 17 Jan 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i’m so here for lesbian randy

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★★ Watched 05 Jan 2022

    i’d also leave my wife for cate blanchett

  • Skyfall

    Skyfall 2012

    ★★★★½ Rewatched 28 Dec 2021

    is it even december if you haven’t watched a bond film on itv2?

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12

Review Tags

38
  • with elliot
  • watched with family
  • with mia
  • in the theatre
  • reel cinema
  • with josh
  • odeon
  • watched alone
  • with gem
  • with kaneda
  • with niamh
  • profile
  • vue
  • with jade
  • with summer
  • discord
  • itv
  • with aiden
  • with alysia
  • with astrid
  • with gabbie
  • with hol
  • with josie
  • with seun
  • bbc
  • film 4
  • house viewing
  • imax
  • live stand-up
  • marvel
  • picturehouse brighton
  • with alex
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.