RSS feed for Giovanna
  • The Inheritance

    The Inheritance

    ★★★

    Eu gosto de mulheres.
    Eu sou sapatão.
    Eu sou sargento.
    Fanchona.
    Lésbica.
    Eu colo velcro.
    Eu gosto de colocar a aranha pra brigar!

  • Soulbound

    Soulbound

    ★★★½

    Gente, esse final...

  • Vanilla Sky

    Vanilla Sky

    ★★★½

    Boy,,, that escalated quickly

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★

    I've never seen anyone say they dislike this movie.
    A classic is a classic.

  • Indecent Proposal

    Indecent Proposal

    ★★½

    Although Woody's character is the best from the main three, the only truly likable character is Mr. Shackleford

  • Immortal Beloved

    Immortal Beloved

    ★★★★

    "I can only live, either altogether with you or not at all."

    I loved so much things about this. The cinematography, the outfits, the placement of the music.

    And Mr. Oldman is amazing in his role of Beethoven. Maybe if he wasn't in it, the movie wouldn't be so great to me.

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★

    Elle Woods is my hero

  • mother!

    mother!

    ★★★★

    This movie is thrilling and audacious but the last 45 minutes were the most disturbing minutes of my life.

    And I'm pretty sure I'll never watch something like this again, ever.

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★★½

    The Academy Awards can't snub Margot after this

  • Justice League

    Justice League

    ★★★

    Three stars for Barry Allen

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★★★★

    i don't believe in love anymore

  • How the Grinch Stole Christmas

    How the Grinch Stole Christmas

    ★★★★

    Someone on tumblr said Cindy's dad looks like Stephen King and now I just can't stop seeing it