batsy has logged 563 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
31
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
30
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
26
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry