batsy has logged 79 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Edit this entry  
26
The Dirk Diggler Story

The Dirk Diggler Story

1988
×
Edit this entry  
26
Brick

Brick

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Villains

Villains

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Orlando

Orlando

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Home at the End of the World

A Home at the End of the World

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Edit this entry