Giudy has logged 191 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★½
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★
Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Welcome Mr. President!

Welcome Mr. President!

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ultima gara

Ultima gara

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
½
Edit this entry  
27
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★½
Edit this entry  
26
Bandits

Bandits

2001
×
★★½
Edit this entry  
25
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The King's Musketeers

The King's Musketeers

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Boy from Calabria

A Boy from Calabria

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Horse Whisperer

The Horse Whisperer

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Edit this entry  
17
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Kiss

A Christmas Kiss

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Military Wives

Military Wives

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tree

The Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Secret Garden

The Secret Garden

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
The Three Deaths of Marisela Escobedo

The Three Deaths of Marisela Escobedo

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Precious

Precious

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★½
Edit this entry