giuliagiovana has logged 160 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Focus

Focus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Get a Job

Get a Job

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Dog's Journey

A Dog's Journey

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ouija

Ouija

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Pan

Pan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dear John

Dear John

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Allegiant

Allegiant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry