Greg has logged 124 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Other People

Other People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Little Romance

A Little Romance

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Train to Terror

Night Train to Terror

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild River

Wild River

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All the Right Moves

All the Right Moves

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sunshine State

Sunshine State

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Disappearance of Alice Creed

The Disappearance of Alice Creed

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry