RSS feed for Gladwinjohn
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Edit this entry  
17
Crows

Crows

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Labour of Love

Labour of Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Legend of Suram Fortress

The Legend of Suram Fortress

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
20
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★
Edit this entry  
02
Malena

Malena

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Vanité

La Vanité

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Sunfish

The Sunfish

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Second Chance

A Second Chance

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
A Girl Cut in Two

A Girl Cut in Two

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★★
Edit this entry  
06
Brahman Naman

Brahman Naman

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
Edit this entry  
28
The Terrorist

The Terrorist

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lisbon Story

Lisbon Story

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
Edit this entry  
15
Orpheus

Orpheus

1950
×
Edit this entry  
15
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Yasemin

Yasemin

1988
×
Edit this entry  
11
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry