Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★½
Edit this entry  
25
Invisible City

Invisible City

2021
×
★½
Edit this entry  
25
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Around the World in 80 Days

Around the World in 80 Days

2004
×
★★
Edit this entry  
24
Way Back Home

Way Back Home

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
No Mercy

No Mercy

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Drishyam 2

Drishyam 2

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
You Call It Passion

You Call It Passion

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Splice

Splice

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Highway Star

Highway Star

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Going by the Book

Going by the Book

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Lucid Dream

Lucid Dream

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
31
Dancing Queen

Dancing Queen

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Step Up Love Story

Step Up Love Story

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Naked

Naked

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Svaha: The Sixth Finger

Svaha: The Sixth Finger

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry