• Kilukkam

    ★★★★½

  • Return to the Blue Lagoon

    ★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

    ★★★½

  • Doraemon: Nobita's Dorabian Nights

    ★★★½

  • Godfather

    ★★★★★

  • Paprika

    ★★★

  • Operation Condor

    ★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★½

  • The Godfather: Part III

    ★★

  • Predator 2

    ★★★★½

  • Child's Play 2

    ★★½

  • Home Alone

    ★★★½

  • The Exorcist III

    ★½

  • Ghost

    ★★★★

  • Aye Auto

    ★★★½

  • RoboCop 2

    ★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★½

  • In Harihar Nagar

    ★★★★★

  • No: 20 Madras Mail

    ★★★★

  • Tremors

    ★★★

  • Akkare Akkare Akkare

    ★★★★

  • Mrigaya

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

  • Licence to Kill

    ★★★★½

  • Kireedam

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Vadakkunokki Yantram

    ★★★★½

  • The Return of Swamp Thing

  • Urotsukidōji: Legend of the Overfiend

    ½

  • Vandanam

    ★★★★

  • Ramji Rao Speaking

    ★★★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★

  • Vellanakalude Naadu

    ★★★★½

  • The Land Before Time

    ★★★½

  • Oliver & Company

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★½

  • Vaishali

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★

  • Coming to America

    ★★★★

  • Pattanapravesham

    ★★★★

  • Poltergeist III

    ★½

  • Rambo III

    ★★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Doraemon:平行西遊記

    ★★★★½

  • Oru CBI Diary Kurippu

    ★★★

  • Superman IV: The Quest for Peace

  • RoboCop

    ★★

  • Jaws: The Revenge

  • The Living Daylights

    ★★★½

  • Predator

    ★★★½

  • Nadodikkattu

    ★★★★

  • Wicked City

    ★½

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★

  • Armour of God

    ★★½

  • Manhunter

    ★★★

  • Blue Velvet

    ★★

  • Howard the Duck

    ★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Sanmanassullavarkku Samadhanam

    ★★★½

  • Hello My Dear Wrong Number

    ★★★★

  • Gandhinagar 2nd Street

    ★★★★

  • Poltergeist II: The Other Side

    ★★

  • Tampopo

    ★½

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

  • Commando

    ★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★½