Highest rated films

  • The Salesman

    ★★★★

  • Elle

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★★

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★★

  • Metropolitan

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Le Bonheur

    ★★★★½

  • Sullivan's Travels

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Casino

    ★★★★

  • The Spirit of the Beehive

    ★★★★

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★

  • Stray Dog

    ★★★★

  • Libeled Lady

    ★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 3.6 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

People Will Talk

Jan 10

Last Film

The Nice Guys

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
27 films
Comedy
18 films
Romance
14 films
Adventure
8 films
Thriller
8 films
Crime
7 films
Sci Fi
3 films
Action
3 films
Music
3 films
War
2 films
USA
31 films
France
9 films
Germany
3 films
Spain
3 films
Italy
2 films
Belgium
2 films
UK
2 films
Japan
1 film
Iran
1 film
English
33 films
French
10 films
Spanish
4 films
German
3 films
Italian
2 films
Japanese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 58 Added 143

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Gunnar’s most liked review

Halloween

★★★★★

Halloween is one of the best examples of a film portraying the feelings of a generation. In the wake of the Vietnam War and Watergate, and in the midst of the late-70s recession, it's no doubt that teenagers felt betrayed by their nation and by their parents. John Carpenter is…

More reviews

Gunnar’s most liked list

Filmmakers

my favorite filmmakers, with their top 5 films

ALMODOVAR / ALTMAN / ANTONIONI / ASSAYAS / BAUMBACH / BERGMAN / BIGELOW / BUNUEL / CAMPION / CAPRA / CARNÉ / CARPENTER / CASSAVATES / CHAPLIN / COCTEAU / J. & E. COEN / S. COPPOLA / CURTIZ / DAVIES / DE…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Deck the Halls
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Star Wars
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Rhinoceros
Average weighted rating:

3.0

Films Gunnar watched in 2016

  • The Nice Guys
  • Singin' in the Rain
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Postman Always Rings Twice
  • White Christmas
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Deck the Halls
  • Libeled Lady
  • The Apartment
  • In Another Country
  • Night Moves
  • Le Cercle Rouge
  • Neruda
  • A Time to Love and a Time to Die
  • Day for Night
  • Elle
  • The Four Feathers
  • Last Holiday
  • The Way Way Back
  • Sullivan's Travels
  • The Shop Around the Corner
  • The Salesman
  • Casino
  • Only Angels Have Wings
  • Halloween
  • Rosetta
  • Killer of Sheep
  • Le Plaisir
  • Metropolitan
  • The Divorcee
  • Magnificent Obsession
  • The Lives of Others
  • Hannah and Her Sisters
  • Jurassic Park
  • Straight Outta Compton
  • Sleeping with Other People
  • The Spirit of the Beehive
  • Stray Dog
  • Being There
  • Le Bonheur
  • Rhinoceros
  • People Will Talk

World Map

Highly rated films Gunnar is yet to see

  • The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Second Night
  • She Loves Me
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Black Mirror: San Junipero

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more