Highest rated films

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Mistress America

    ★★★★½

  • Meek's Cutoff

    ★★★★½

  • Faust

    ★★★★½

  • My Man Godfrey

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Maurice

    ★★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★

  • After the Storm

    ★★★★

  • Margot at the Wedding

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • Bigger Than Life

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 408 Films watched
  • 34 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

Postcards from the Edge

Jan 1

Most Watched

Mistress America

3 times

Star Wars: The Last Jedi

twice

One, Two, Three

twice

Lady Bird

twice

Pather Panchali

twice

Last Film

Christiane F.

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
292 films
Comedy
121 films
Romance
112 films
Thriller
77 films
Crime
60 films
Horror
39 films
Mystery
36 films
Action
26 films
Fantasy
22 films
Sci Fi
18 films
USA
253 films
France
68 films
UK
59 films
Italy
31 films
Germany
29 films
Japan
20 films
Spain
13 films
Canada
9 films
Sweden
7 films
Denmark
5 films
English
305 films
French
63 films
German
33 films
Italian
30 films
Spanish
26 films
Japanese
20 films
Russian
10 films
Latin
7 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 152 Added 427

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gunnar’s most liked review

Sunrise: A Song of Two Humans

Cinema peaked when Sunrise: a Song of Two Humans premiered.

More reviews

Gunnar’s most liked list

Modern Classics

Favorite films of the century (2001-2019)
Alphabetized
*updated to include 2019 releases, 06/06/20*

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Broadway Melody
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Bittersweet Love

Films Gunnar watched in 2017

  • Christiane F.
  • The Fan
  • True Confession
  • Twentieth Century
  • The Knack... and How to Get It
  • All the Money in the World
  • Friendly Persuasion
  • Cluny Brown
  • War for the Planet of the Apes
  • The Awful Truth
  • Bittersweet Love
  • In the Cool of the Day
  • My Favorite Wife
  • Star Wars: The Last Jedi
  • A Christmas Carol
  • A Christmas Carol
  • It Happened One Night
  • Wagon Master
  • Eyes Wide Shut
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Days of the Condor
  • The More the Merrier
  • Night and the City
  • Light Sleeper
  • History Is Made at Night
  • The Smiling Lieutenant
  • One, Two, Three
  • The Apartment
  • Room at the Top
  • Some Like It Hot
  • Princess Cyd
  • Petulia
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Stella Dallas
  • Carol
  • The First Wives Club
  • Il Sorpasso
  • State of Siege
  • Roman J. Israel, Esq.
  • A Room with a View
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Death by Hanging
  • À Nos Amours
  • Desert Hearts
  • Senso
  • Call Me by Your Name
  • Elf
  • Lady Bird
  • Married to the Mob
  • Heat and Dust
  • Mudbound
  • The Man Without a Past
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Nashville
  • Let the Sunshine In
  • Head
  • Blow-Up
  • Loveless
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • King Cobra
  • 3 Women
  • The Player
  • One, Two, Three
  • Inherent Vice
  • Ratcatcher
  • Johnny Dangerously
  • Big Night
  • Starlet
  • The Square
  • Cría cuervos…
  • Meantime
  • Melvin and Howard
  • Gate of Hell
  • Lady Bird
  • ParaNorman
  • Scream
  • Pan's Labyrinth
  • Psycho
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Shining
  • Play It as It Lays
  • Maborosi
  • House
  • Insignificance
  • After Life
  • The Hills Have Eyes
  • Kuroneko
  • Faces Places
  • The In-Laws
  • BPM (Beats per Minute)
  • Five Easy Pieces
  • The Silence of the Lambs
  • Magic
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Blood and Black Lace
  • The Last House on the Left
  • Phantasm
  • Interview with the Vampire
  • The Abominable Dr. Phibes
  • Greenberg
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Final Destination 3
  • House of Wax
  • The Old Dark House
  • The Man Who Laughs
  • The Cat and the Canary
  • Vagabond
  • The Gleaners and I
  • Mistress America
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Holy Girl
  • The Phantom of the Opera
  • Lifeforce
  • Blade Runner 2049
  • The Beyond
  • Y Tu Mamá También
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Altered States
  • River of Grass
  • Adam's Rib
  • Onibaba
  • Battle of the Sexes
  • Lenny
  • The Florida Project
  • Rebecca
  • The World of Apu
  • Aparajito
  • Pather Panchali
  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
  • The Red Shoes
  • Seance on a Wet Afternoon
  • The Headless Woman
  • Thelma
  • Certain Women
  • Brad's Status
  • Murder, My Sweet
  • Dog Eat Dog
  • The Moment of Truth
  • Effects
  • Raise the Red Lantern
  • mother!
  • WALL·E
  • Paris, Texas
  • Fool for Love
  • It
  • Best in Show
  • Tokyo Sonata
  • Dead Ringers
  • The Dead
  • Alice Adams
  • Ten
  • Tommy
  • The Birdcage
  • The Big Risk
  • The Face of Another
  • High Sierra
  • Strange Days
  • Hester Street
  • Daughters of the Dust
  • Kiss of the Spider Woman
  • Woman in the Dunes
  • That Uncertain Feeling
  • Ugetsu
  • Eating Raoul
  • Daisy Kenyon
  • Good Time
  • Le Corbeau
  • The Limey
  • Syndromes and a Century
  • Moonraker
  • The Spy Who Loved Me
  • A Special Day
  • Lonesome
  • Lost Highway
  • Logan Lucky
  • Dog Day Afternoon
  • À Nous la Liberté
  • Nights of Cabiria
  • The Glass Castle
  • Defending Your Life
  • The Tenant
  • The Eagle with Two Heads
  • Army of Shadows
  • Batman Returns
  • Kind Hearts and Coronets
  • Breaking Away
  • The Last Command
  • Lady Macbeth
  • Lost in America
  • Loves of a Blonde
  • Le Deuxième Souffle
  • Mistress America
  • Detroit
  • Batman
  • Boyhood
  • Cape Fear
  • Out of the Past
  • Heavenly Creatures
  • Goodbye to Language
  • Atomic Blonde
  • The Bling Ring

See all 408

World Map

Highly rated films Gunnar is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Coco
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more