RSS feed for Sally Jane

Sally Jane has written 18 reviews for films rated ★★★½ .

  • Muppets from Space

    Muppets from Space

    ★★★½

    Weirdly plot-heavy, lacking in original songs, and not always landing the jokes, but still a decent Muppet film, okay. Giving Gonzo a film to center is fine; giving him a tacked-on and kinda obvious backstory really doesn't add anything. It would have been better with a punchline instead of an attempt at heartwarming. And Jeffrey Tambor's presence is retroactively unpleasant. (Rob Schneider's was unpleasant even at the time.) But still, Bobo has some great bits.

  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★½

    Family viewing. Gremlins are real, femme. Have faith.

  • A Good Day to Die

    A Good Day to Die

    ★★★½

    Showed to some friends. See previous review for more info.

  • Satan's Black Wedding

    Satan's Black Wedding

    ★★★½

    Rewatched and enjoyed it much more than I did the first time around. The creepy atmosphere is still hindered by the long exposition, but the graphic violence and the flashes of gore are so over-the-top (there's so much blood) that it balances out. The most gruesome of the deaths is still somehow only half as fucked up as the ending; Satan is characterized as a real creep in this film given what he wants of the main character. This makes sense to me; Satan can be a weirdo.

    October count: 25/31

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★½

    "I, myself, am strange and unusual."

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★½

    Perhaps the auteur theory ruined blockbusters. This idea that a director is anything other than another crew member might well be the reason why we get J. J. Abrams instead of some gifted unknown directing these upcoming sequels. I look at Marquand's filmography, and I think "who?" Marvel seems to have cottoned on slightly, grabbing randoms like TV veteran Alan Taylor or the Russo Brothers to direct their films, but even they cling to Joss Whedon's flippant spectacle for the…

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★½

    I have often wonder how the crowds took that ending. I am certain the information is out there for me to find, but my curiosity is merely fleeting. I can't help but think of George R. R. Martin as I watch this; his later books are often criticized for being incomplete, for not telling the whole story, as if serialization is an unfamiliar thing to people. Yet we have this, which leaves off with a character frozen in stasis, a…

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★½

    The hype is getting to me.

    I know this is a bad idea, because we've all been here before. I know this is a bad idea, because the images coming out of the film have already confirmed my worst fears in a single image: Lupita Nyong'o with motion capture spheres all over her. Others have suggested there is something offensive about the concept art for her character, and I will not be surprised if the history of offensive stereotyping with…

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

    A most bogus use of a homophobic slur in a tragically "no homo" context and an equally bogus dose of sexism throughout drags down this otherwise most triumphantly excellent dumb comedy-meets-B-grade history jokes messianic scifi flick. Keanu's most expressive performance is righteous, and the time travel trickery at the end is also excellent.

  • Cannibal Holocaust

    Cannibal Holocaust

    ★★★½

    Dear turtles,

    I apologize on behalf of the human race.

    Sincerely,

    Sally Jane Black

  • My Bloody Valentine

    My Bloody Valentine

    ★★★½

    Watched the last half of this with my roommate. I had forgotten the corny soundtrack, but I rather loved it. The highlights include but are not limited to Hollis, the mustachioed miner with just the right mixture of good naturedness and practicality; the pick ax vs. shovel fight; the hilariously angry bartender; and the well portrayed gore. Still a favorite of the slasher genre for making great use of the mine setting, too.

  • Moonwalker

    Moonwalker

    ★★★½

    It drags at times when Michael Jackson is not singing and/or dancing, and the claymation is downright hideous at times (intentionally, I believe, in some cases). But it's still a showcase for Michael Jackson's videos and dancing, and his absurd ideas like turning into a car or Joe Pesci's haircut. There's an innocence to the storytelling that is charming, even when it's gangsters and drug dealers. It's still absurd fantasy, and that mixed with the musical aspect makes the spectacle worthwhile.