Sort by

Roel has logged 50 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Gate

The Gate

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
K-12

K-12

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
Edit this entry  
19
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
18
The Robot vs. The Aztec Mummy

The Robot vs. The Aztec Mummy

1958
×
½
Edit this entry  
18
The Snake Woman

The Snake Woman

1961
×
★½
Edit this entry  
18
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
17
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Edit this entry  
17
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
11
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★½
Read other review Edit this entry  
10
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
09
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Brown Willy

Brown Willy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sunday School Musical

Sunday School Musical

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry