Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Goodnight

Goodnight

×
★★
Edit this entry  
23
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dots

Dots

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry