Sort by

Giovanni has logged 211 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Day

One Day

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Swept Away

Swept Away

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1941

1941

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry