Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
You’ve Never Been Completely Honest

You’ve Never Been Completely Honest

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
First Strike

First Strike

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Electra, My Love

Electra, My Love

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The 355

The 355

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unaired Abduction Interview

Unaired Abduction Interview

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gulf of Silence

The Gulf of Silence

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Akhanda

Akhanda

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry