sophie has logged 164 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry