Sort by

James has logged 430 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Magic

Black Magic

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rumble

Rumble

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Game Over

Game Over

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadtime Stories

Deadtime Stories

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cat

The Cat

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death Valley

Death Valley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Tide

Blood Tide

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Strings

The Strings

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Gamera vs. Gyaos

Gamera vs. Gyaos

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Dog

Black Dog

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead & Beautiful

Dead & Beautiful

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Caged Fury

Caged Fury

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Horror Noire

Horror Noire

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slave of the Cannibal God

Slave of the Cannibal God

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Jaws

Cruel Jaws

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Split Second

Split Second

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Medium

The Medium

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry