James has logged 32 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arlo the Alligator Boy

Arlo the Alligator Boy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Banishing

The Banishing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Abominable

Abominable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Power

The Power

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Takeshita Performance 2: Godzilla vs Mito Komon

Takeshita Performance 2: Godzilla vs Mito Komon

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hogzilla

Hogzilla

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
City Hunter

City Hunter

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry