RSS feed for Alan
  • Endless

    ★★★★

  • Visit

    ★★½

  • Escape From Pretoria

    ★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • The Fall

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • 50 Years of the Troubles: A Journey Through Film

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Vitalina Varela

    ★★★½

  • The Whalebone Box

    ★★★½

  • Anima

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • 63 Up

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Cordillera of Dreams

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • For Sama

    ★★★★

  • Bait

    ★★★★½

  • The Report

    ★★★½

  • Monos

    ★★★½

  • Beats

    ★★★★

  • KOHL

    ★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★½

  • Vertical Shapes in a Horizontal Landscape

    ★★★½

  • The Haunting

    ★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Blue

    ★★★½

  • 22 July

    ★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • Free Solo

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★½

  • txtʃərz

    ★★★★

  • Felt Tip

    ★★★★

  • Tag

  • Burning

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • The Image Book

    ★★½

  • Dead Souls

    ★★★★½

  • David Bowie Is Dead

    ★★★★

  • In Search of Ozu

    ★★★★

  • Elvis Presley: The Searcher

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Notes on an Appearance

    ★★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • The Image You Missed

    ★★★★

  • Lords of Chaos

    ★★½

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★

  • Machine Space

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

  • F*&% the Prom

    ½

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★½

  • New Town Utopia

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    ★★★½

  • The Vietnam War

    ★★★★

  • The Ritual

    ★★★

  • Stronger

    ★★★

  • The Breadwinner

    ★★★½

  • Custody

    ★★★½

  • The Third Murder

    ★★★

  • It

    ★★★½