RSS feed for Alan

Alan has logged 62 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★½
Edit this entry  
25
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Devil's Circuit

Devil's Circuit

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spacy

Spacy

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Dizziness

Dizziness

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ill Manors

Ill Manors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Chicago Corner

Chicago Corner

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★½
Edit this entry  
14
Drink Deep

Drink Deep

1991
×
★★½
Edit this entry  
14
Roswell

Roswell

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Instructions for a Light & Sound Machine

Instructions for a Light & Sound Machine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Edit this entry  
12
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Session 9

Session 9

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry