RSS feed for Alan

Alan has logged 26 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
31
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry  
21
22 July

22 July

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Martyrs

Martyrs

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Edit this entry  
16
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Passacaglia y Fuga

Passacaglia y Fuga

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
Clouds

Clouds

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Week

One Week

1920
×
★★★½
Edit this entry  
06
Skagafjördur

Skagafjördur

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
New York Portrait, Chapter III

New York Portrait, Chapter III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
New York Portrait, Chapter II

New York Portrait, Chapter II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
New York Portrait, Chapter I

New York Portrait, Chapter I

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
11 x 14

11 x 14

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry