RSS feed for Alan

Alan has logged 248 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Chile, Obstinate Memory

Chile, Obstinate Memory

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Battle of Chile - Part III

The Battle of Chile - Part III

1979
×
Edit this entry  
20
The Battle of Chile - Part II

The Battle of Chile - Part II

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Battle of Chile - Part I

The Battle of Chile - Part I

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Joy Division

Joy Division

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
I Thought I Was Seeing Convicts

I Thought I Was Seeing Convicts

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★½
Edit this entry  
14
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cordillera of Dreams

The Cordillera of Dreams

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Voyage in Time

Voyage in Time

1983
×
Edit this entry  
05
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Control

Control

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
26
K

K

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
KOHL

KOHL

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
At the House of Mr. X

At the House of Mr. X

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Woolworths Choir of 1979

The Woolworths Choir of 1979

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Felt Tip

Felt Tip

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
txtʃərz

txtʃərz

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Christine

Christine

1987
×
★★★½
Edit this entry