RSS feed for Alan

Alan has logged 229 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★½
Edit this entry  
01
Don DeLillo: The Word, The Image, and The Gun

Don DeLillo: The Word, The Image, and The Gun

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shadows

Shadows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
30
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★
Edit this entry  
29
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nae Pasaran

Nae Pasaran

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
25
The War Room

The War Room

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
23
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Edit this entry  
22
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Reyner Banham Loves Los Angeles

Reyner Banham Loves Los Angeles

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbican

Barbican

1969
×
Edit this entry  
19
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blight

Blight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★
Edit this entry  
18
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Architecture of Violence

The Architecture of Violence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
One Way Boogie Woogie

One Way Boogie Woogie

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
One Way Boogie Woogie/27 Years Later

One Way Boogie Woogie/27 Years Later

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cracker: To Be A Somebody

Cracker: To Be A Somebody

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jerry Building: Unholy Relics of Nazi Germany

Jerry Building: Unholy Relics of Nazi Germany

1994
×
Edit this entry  
07
Beats

Beats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
View

View

1970
×
★★½
Edit this entry  
29
Sundial

Sundial

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thesis

Thesis

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
'71

'71

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
63 Up

63 Up

2019
×
Edit this entry  
17
56 Up

56 Up

2012
×
Edit this entry  
16
49 Up

49 Up

2005
×
Edit this entry  
16
Endless

Endless

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry