Alan has logged 135 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
The Cyclist

The Cyclist

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reyner Banham Loves Los Angeles

Reyner Banham Loves Los Angeles

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Way Boogie Woogie

One Way Boogie Woogie

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Thesis

Thesis

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Dear Marianne

Dear Marianne

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
Resurrected

Resurrected

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
Germany in Autumn

Germany in Autumn

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
Inquiry. The Great British Housing Disaster

Inquiry. The Great British Housing Disaster

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
Marvellous

Marvellous

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
On a Clear Day

On a Clear Day

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
The Disappeared

The Disappeared

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Otolith II

Otolith II

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
God Speed You! Black Emperor

God Speed You! Black Emperor

1976
×
★★★
Edit this entry  
11
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Movie

A Movie

1958
×
★★★
Edit this entry  
28
Music in Darkness

Music in Darkness

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
A Brief History of John Baldessari

A Brief History of John Baldessari

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
Three Girls

Three Girls

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
Robinson in Ruins

Robinson in Ruins

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Reprise

Reprise

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Nuts in May

Nuts in May

1976
×
★★★
Edit this entry  
19
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★
Edit this entry