Alex has logged 221 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The East

The East

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drew: The Man Behind the Poster

Drew: The Man Behind the Poster

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trance

Trance

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wrong

Wrong

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Paradise

Paradise

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
C.O.G.

C.O.G.

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Declare War

I Declare War

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bellflower

Bellflower

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
And Now a Word from Our Sponsor

And Now a Word from Our Sponsor

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Some Folks Call It a Sling Blade

Some Folks Call It a Sling Blade

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Admission

Admission

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Supporting Characters

Supporting Characters

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
ABE

ABE

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Innocence

Innocence

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Murder by Proxy: How America Went Postal

Murder by Proxy: How America Went Postal

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry