Sort by

Charles has logged 122 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reptilicus

Reptilicus

1961
×
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tron

Tron

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
2036 Origin Unknown

2036 Origin Unknown

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry