Sort by

Chris has logged 283 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Suffer, Little Children

Suffer, Little Children

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evils of the Night

Evils of the Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nurse Sherri

Nurse Sherri

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nomad Riders

Nomad Riders

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Punk Vacation

Punk Vacation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Chauffeur

My Chauffeur

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Orgy at Lil's Place

The Orgy at Lil's Place

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pick-up

Pick-up

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trip with the Teacher

Trip with the Teacher

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lurkers

Lurkers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Prime Evil

Prime Evil

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Disconnected

Disconnected

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twenty Questions

Twenty Questions

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Objects in the Mirror Are Further than They Appear

Objects in the Mirror Are Further than They Appear

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bartholemew

Bartholemew

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Only Take

The Only Take

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psychos in Love

Psychos in Love

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Corpse Grinders

The Corpse Grinders

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dante's Lunch

Dante's Lunch

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Go in the Woods

Don't Go in the Woods

1981
×
Read the review Edit this entry  
26
Demonoid: Messenger of Death

Demonoid: Messenger of Death

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen Scream

Frozen Scream

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Executioner Part II

The Executioner Part II

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Point of Terror

Point of Terror

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Mania

Blood Mania

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Undertaker

The Undertaker

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Machines

Death Machines

1976
×
★★
Read the review Edit this entry