Sort by

Chris has logged 23 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silent Scream

Silent Scream

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Witchtrap

Witchtrap

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Truth or Dare?: A Critical Madness

Truth or Dare?: A Critical Madness

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murder of a Cat

Murder of a Cat

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry