Golden_God_01 has written 111 reviews for films during 2023.

  • The Sting

    The Sting

    ★★★★

    Yeah the beginning’s cool, but once we get to Redford and Newman together we’re back in the sweet spot. George Roy Hill knows how to direct these motherfuckers so well. Like Butch Cassidy, this is a great homage, while still being it’s own thing because of the two excellent leads. I guess this trio always gets it right, and some Robert Shaw thrown in definitley doesn’t hurt.

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★½

    Does Donnie Yen exclusively play blind martial arts masters in franchise blockbusters? Either way he was awesome.

  • Grey Gardens

    Grey Gardens

    Damn Jinkx was actually spot on with that impression.

  • The Taking of Pelham One Two Three

    The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★

    Scorsese wishes he could make a movie as New York as this

  • Rope

    Rope

    ★★★★

    Brandon really thinks he’s Übermensch (he’s so driven)

  • Deconstructing Harry

    Deconstructing Harry

    ★★★

    He went back to his old school

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

    Should’ve brought the bike

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★½

    Any film is worth being remade to put this cast in it

  • The Big Sleep

    The Big Sleep

    ★★★

    They call it the big sleep for a reason chat

  • Adam's Rib

    Adam's Rib

    ★★★½

    Spencer Tracy comes in talking about how the law is sacred and can’t be fooled with. Bro think he Chuck McGill

  • The Great Muppet Caper

    The Great Muppet Caper

    ★★★

    There are two wolves inside you: one of them says to watch Cries and Whispers, the other says to watch this….just kidding they both say this.

  • The Player

    The Player

    ★★★★

    One could think at a glance that this isn’t a stacked cast, but one would be wrong