• Labyrinth

    Labyrinth

    ★★½

    David Bowie’s songs and highly visible penis steal the show.

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

    This is a really strange comedy. It was funny in some parts, but really insightful in others. Dr Strangelove’s stand in for the crippled third reich was great. A really weird movie, but really interesting. I can’t see myself rewatching it over and over, but it’s impactful enough the first time. This is my first Kubrick film and there’s certainly an interesting style here.

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★½

    Some may argue which zombies are best. The walking dead, call of duty black ops zombies, The last of us, but this movie gives absolutely no answer to that question....well. It’s call of duty black ops zombies, but this movie at least didn’t challenge that. It was pretty funny. It actually got pretty emotional and intense at parts, which was kinda weird, but it still worked. I enjoyed watching this late at night, coincidentally coming off An intense black ops…

  • Onward

    Onward

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A good film, but basically what I’ve come to expect from Pixar. They always churn out quality with an interesting spin on something that already exists. It’s like a magic factory over there. I guess for this movie they channeled that into actual magic. Very creative ideas all around, and I loved the ending. They always make the conflict something human and emotional, but I still thought they would’ve pulled some magic bullshit and let him see his dad. This…

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★½

    I have the habit of watching my movies late at night. This is not the movie to watch at 2 in the morning alone in a dark room. You may already have gotten that impression by the disturbing looking title card or the fact that the film is called “Shutter Island,” not a super upbeat title. I have to say, overall, the biggest twist was the “Directed by Martin Scorsese” at the end. This movie felt so eerily similar to…

  • Casino

    Casino

    ★★★★

    Another journey through a true criminal story with Martin Scorsese.

    This is the fifth Scorsese film I’ve seen, and the fourth one based off of a book With the main character narrating. This seems to be his niche type of film that he’s really into, and I seem to be enjoying them all so far. I think the thing that sets this apart from the others, though, is De Niro’s dynamic with his wife. I thought their separation was wonderfully…

  • The Death of Stalin

    The Death of Stalin

    ★★★½

    The fact that none of them speak Russian or even attempt a Russian accent only adds to the comedy. This movie is funny in its own way. The caricatures of real life soviet leaders fight for power after the death of Stalin, and they make it out to be like some kind of playground dispute. I won’t say the film is perfect but it’s definitely rewatchable and funny, which is exactly what you want in a comedy. I think all the actors did a great job, especially Steve buscemi and Monty Python’s Michael Palin. A good comedic film for quarantine.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

    I gotta say, I was ready for Leonardo DiCaprio to die in the swimming pool resembling the terrible great Gatsby adaptation. The flamethrower was much cooler. This was a strange movie. A hangout movie. A day in the life of these characters....people I guess. This is definitely not brad Pitt or Leo DiCaprio’s best performance. It’s not even either of their best performances working with Tarantino, but they’re there and their talent just enhances the movie anyway. I was super…

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★

    I was interested to see how a fictional piece by Scorsese would stack up against his other films I’ve seen. So far I’ve only really watched nonfiction films by him (Raging Bull, Goodfellas, and Wolf of Wall Street). All of those films are great, but I wanted to see what Scorsese could do without any book to base his film off of. I can safely say that it did not disappoint. Taxi driver really does look beautiful. Some moments are…

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

    Money sex and drugs. What more could you want? 

    This didn’t really feel like a Scorsese to me. I didn’t even remember his name was on it until the very end. Although, It could have a large amount to do with the fact that neither Joe Pesci or Robert De Niro appear in the film. I don’t know how I didn’t start with this, but holy shit Leonardo DiCaprio. His best performance for sure, which definitely says a lot when…

  • Steven Universe: The Movie

    Steven Universe: The Movie

    ★★★★

    I’ve gotta say. It’s nice to watch something uplifting with a happy ending. This movie is what you get when someone who’s wanted their own cartoon since they were a little kid gets to make it, and then gets the budget to make a TV movie for their show. Rebecca sugar has proven herself to be a very creative and emotion-driven person ever since she was a songwriter for adventure time. Her show Steven universe was, In my opinion, groundbreaking…

  • Raging Bull

    Raging Bull

    ★★★★

    A great film that has, in my opinion, De Niro’s best performance....maybe the only other Scorcese work I’ve seen him in is goodfellas, but the statement still stands. I don’t think this film matched goodfellas in its characters or just its overall feel, but I definitely enjoyed watching it. I thought it was an interesting and fitting choice to do the whole film in black and white. I was a bit against it at first, but it really doesn’t take…