• Rose Island

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Ricordi?

    ★★★★

  • On My Skin

    ★★★★★

  • Stronger

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Me Before You

  • Perfect Strangers

    ★★★

  • Macbeth

    ★★★

  • Love, Rosie

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • The Fault in Our Stars

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • About Time

    ★★★½

  • We're the Millers

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • Anna Karenina

    ★★★★★

  • The Vow

    ★★★½

  • The Intouchables

    ★★★★

  • Friends with Benefits

  • Limitless

    ★★★★½

  • One Day

    ★★★

  • Tangled

  • Love & Other Drugs

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Letters to Juliet

    ½

  • Shutter Island

    ★★★

  • Dear John

    ★★★

  • Blue Valentine

    ★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • 17 Again

  • He's Just Not That Into You

    ★★

  • Twilight

    ★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★★★

  • Atonement

    ★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★

  • The Break-Up

  • She's the Man

  • Aquamarine

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★

  • Oliver Twist

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★½

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★★

  • The Notebook

    ★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • 13 Going on 30

    ★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★

  • Homeless to Harvard: The Liz Murray Story

    ★★★

  • Thirteen

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★

  • A Walk to Remember

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★

  • The Princess Diaries