• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★½

  • Fresh

    ★★½

  • The Tinder Swindler

    ★★★½

  • Beanie Mania

    ★★½

  • The King's Man

    ★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Being the Ricardos

    ★½

  • Don't Look Up

    ★½

  • Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★½

  • Mayor Pete

    ★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★½

  • Eternals

    ★★½

  • Robin Robin

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★

  • The Humans

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★

  • The Guilty

    ★½

  • Attica

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Lead Me Home

    ★★★

  • Spencer

    ★★★

  • Dune

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Pig

    ★★★½

  • The Windshield Wiper

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★½

  • On My Mind

  • Black Widow

    ★★★

  • Luca

    ★★★½

  • The Queen of Basketball

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★★

  • Three Songs for Benazir

    ★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Audible

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

  • Nobody

    ★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Affairs of the Art

    ★★★½

  • Cryptozoo

    ★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★½

  • CODA

    ★★★

  • Flee

    ★★★½

  • Burrow

    ★★★½

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

    ★★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Nate: A One Man Show

    ★★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★½

  • Mank

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Please Hold

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Supernova

    ★★★½