Sort by

Paul Elliott has logged 88 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I'm All Right Jack

I'm All Right Jack

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dirty God

Dirty God

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alfie

Alfie

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gwen

Gwen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Good Boys

Good Boys

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Quatermass II

Quatermass II

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
X the Unknown

X the Unknown

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry