Sort by

Paul Elliott has logged 81 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Méditerranée

Méditerranée

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marianne & Leonard: Words of Love

Marianne & Leonard: Words of Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sherman's March

Sherman's March

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High School

High School

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shane

Shane

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry