Sort by

Paul Elliott has logged 84 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Babes in Arms

Babes in Arms

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Out 1

Out 1

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Asthenic Syndrome

The Asthenic Syndrome

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Storm Over Asia

Storm Over Asia

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diva

Diva

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry