Sort by

Paul Elliott has logged 82 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man of Iron

Man of Iron

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Man of Marble

Man of Marble

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Psalm

Red Psalm

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Gift

It's a Gift

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dear Diary

Dear Diary

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Everybody’s Everything

Everybody’s Everything

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ordinary Love

Ordinary Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man in Grey

The Man in Grey

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry