Sort by

Paul Elliott has logged 1,001 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
For the Love of Ada

For the Love of Ada

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Stabs at Happiness

Little Stabs at Happiness

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Our Trip to Africa

Our Trip to Africa

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rain

Rain

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Movie

A Movie

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Make Up

Make Up

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Passenger

Passenger

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Portrait of Ga

A Portrait of Ga

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arnulf Rainer

Arnulf Rainer

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Paris Education

A Paris Education

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
On-Gaku: Our Sound

On-Gaku: Our Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aqua

Aqua

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Priorities

Priorities

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry