Sort by

Paul has logged 80 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Orphans of the Storm

Orphans of the Storm

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dolittle

Dolittle

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hill 24 Doesn't Answer

Hill 24 Doesn't Answer

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cyclo

Cyclo

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry