Sort by

Paul Elliott has logged 88 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Record

On the Record

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alakazam the Great!

Alakazam the Great!

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Spider and the Tulip

The Spider and the Tulip

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Galaxy Express 999: The Movie

Galaxy Express 999: The Movie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silver Lode

Silver Lode

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Thousand and One Nights

A Thousand and One Nights

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Wish I Knew

I Wish I Knew

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Greed

Greed

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shine

Shine

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tale of the White Serpent

The Tale of the White Serpent

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Momotaro's Divine Sea Warriors

Momotaro's Divine Sea Warriors

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Restaurant of Many Orders

The Restaurant of Many Orders

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
India Song

India Song

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tabu

Tabu

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry