Paul Elliott has logged 87 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Limite

Limite

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rapture

The Rapture

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Question of Silence

A Question of Silence

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maya Darpan

Maya Darpan

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Decline of the American Empire

The Decline of the American Empire

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Patton

Patton

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mondo Cane

Mondo Cane

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ankur

Ankur

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
27 Down

27 Down

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uski Roti

Uski Roti

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lion Has Seven Heads

The Lion Has Seven Heads

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No. 12: Heaven and Earth Magic

No. 12: Heaven and Earth Magic

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry